fitness_vs_brain

Ćwicz, ćwicz a mózg Ci się odwdzięczy.

Co ma wspólnego ruch i języki obce? Dlaczego na blogu o coachingu językowym, języku angielskim i technikach uczenia się wpis o aerobiku??

 

Jak pewnie wiesz, aktywność fizyczną lubi nie tylko nasze ciało, ale także i mózg. Już choćby krótki, energiczny spacer powoduje wydzielanie się serotoniny oraz endorfin i czujemy się dużo szczęśliwsi i odprężeni. Wysiłek fizyczny ma podobne działanie na nasz mózg jak leki antydepresyjne.

 

Poprawa nastroju to jednak nie wszystko. Naukowcy z Bostonu przeprowadzili badania, których wyniki wykazały, że oprócz poprawy nastroju, aktywność fizyczna wspomaga też naszą pamięć i zdolności uczenia się. Jak to działa? Otóż w trakcie wysiłku fizycznego, najlepiej dość energicznego, wydzielana jest poprzez reakcję łańcuchową cząsteczka zwana iryzyną. Iryzyna obniża poziom kortyzolu, bardzo szkodliwego dla naszych neuronów, a także wzmacnia je. Ta cudowna molekuła zwiększa też poziom bardzo ważnego dla nas białka BDNF, mającego wpływ na tworzenie się nowych neuronów. Tak więc ma bezpośredni wpływ na usprawnianie procesów poznawczych naszego mózgu, na uczenie się i pamięć. Zapobiega też degeneracji neuronów związanej np. z wiekiem.

Co jeszcze dzieje się w naszym mózgu w czasie naszej aktywności fizycznej? Otóż:

  • hormony współdziałając z BDNF, zwiększają jasność naszego myślenia
  • przy regularnym uprawianiu sportu przez dłuższy czas, zwiększa swe rozmiary hipokamp, nieduży element w płacie skroniowym naszego mózgu. Hipokamp odpowiada za naszą pamięć, zwłaszcza jeśli chodzi o przenoszenie  informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, a także za naszą orientację przestrzenną.
  • wydziela się dopamina, zwiększając naszą motywację i wspomagając uczenie się
  • wzrasta poziom norepinefryny (noradrenaliny), neuroprzekaźnika, który wpływa na naszą koncentrację, spostrzegawczość i motywację

Jak widzisz więc, Twoje sukcesy w uczeniu się nowych rzeczy, w tym oczywiście języków obcych, zależą też trochę od Twojego stosunku do sportu. Do dzieła więc, choćby tylko na spacer.


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *