Gimnastyka mózgu wg. Dennisona- część pierwsza

Gimnastyka mózgu wg. Dennisona- część pierwsza

Zapraszam cię dzisiaj do świata kinezjologii edukacyjnej. Cóż to takiego? Jest to metoda, która postuluje włączenie integracji ciała i umysłu do procesu edukacyjnego. Nasze ciało i umysł to przecież całość, a specjalnie zorganizowane ruchy/ ćwiczenia pomogą tą całość zintegrować. Łatwiej będzie pokonywać stresy i napięcia wynikające z trudności życia codziennego, komunikować się z innymi ludźmi, uczyć się i zdawać egzaminy, przezwyciężać trudności związane z dysleksją, dysgrafią i dysortografią.

Do kogo skierowana jest ta metoda? Stosuje się ją w pracy z dziećmi np. z dysleksją, ale pomaga wszystkim, bez względu na wiek czy profesję. Zachęcam cię do wypróbowania kilku ćwiczeń. Spróbuj je wykonać przed zajęciami z języka obcego czy przed trudnym zebraniem czy szkoleniem.

Zdaniem autora Paula Dennisona wiele problemów intelektualnych i emocjonalnych w życiu człowieka wynika ze złego współdziałania obu półkul mózgowych i z braku integracji między nimi.
Metoda oparta jest na trzech zasadach:

  • nauka jest naturalną, przyjemną aktywnością, którą człowiek kontynuuje przez całe życie
  • nasze ciała skrywają rozmaite blokady, które utrudniają nam naukę. Uniemożliwiają także łagodne radzenie sobie ze stresem. Nasze blokady mogą trwać całe życie, jeśli niczego nie zrobimy, by je usunąć
  • wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, mamy trudności w uczeniu się, lecz do tej pory nie czyniliśmy zrobiliśmy zbyt wiele lub niczego, by je pokonać

Dennison podzielił ćwiczenia na 4 kategorie:

  1. ćwiczenia wprowadzające
  2. ćwiczenia na przekraczanie linii środka
  3. ćwiczenia wydłużające
  4. ćwiczenia dodające energii

Systematycznie stosowane ćwiczenia mogą usunąć blokady a także sprawić, że nasze ciało i umysł znajdą się w optymalnym do przyswajania wiedzy stanie. Nic, tylko ćwiczyć, prawda? W kolejnym wpisie przedstawię Ci kilka przykładowych ćwiczeń z każdej kategorii, abyś mógł je wprowadzić do swego codziennego programu. Jeśli masz dzieci, np. w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, możecie ćwiczyć razem. na pewno pomoże im to w nauce.

 

 

grafika: fotografia Thea Stevenson


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *