Inteligentni inaczej: „językowiec”, „logik”, „przestrzenny”

Inteligentni inaczej: „językowiec”, „logik”, „przestrzenny”

Dziś przyjrzymy się kilku rodzajom inteligencji wielorakich, o których czytałeś ostatnio. Zastanowimy się też, jak je wykorzystać w uczeniu się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub … chińskiego. Coaching językowy to przecież także zachęcanie coachee, czyli Ciebie, do poznania siebie i odkrywania dróg samorozwoju.

  • Inteligencja językowa. Jeśli dominuje u Ciebie ten właśnie rodzaj inteligencji, to lubisz słowa i opowieści. Jasno i precyzyjnie wyrażasz swoje myśli. Radośnie grasz w kalambury i zdarza ci się coś napisać, co chętnie udostępnisz innym. Jeśli chodzi o uczenie się języków obcych, to właściwie jesteś szczęściarzem. Sprawia ci to po prostu radość i żadna metoda nie sprawi ci kłopotów. Motywują Cię ciekawe opowieści nauczyciela. Do nauki słówek wykorzystaj metodę słów zastępczych, czyli skojarzeń słownych, o której wkrótce napiszę więcej. Oglądaj filmy, np. na ororo.tv, które pomogą Ci kojarzyć słowa z obrazami. A po zajęciach napisz krótką notatkę, podsumowanie tego, co się na zajęciach wydarzyło. Uczenie się na pamięć dialogów również jest metodą dla Ciebie.
  • Inteligencja matematyczno-logiczna. Lubisz liczby, łamigłówki, grasz w szachy, liczysz w pamięci. Lubisz znać przyczyny zdarzeń i dostrzegasz ich logiczny ciąg. Jeśli chodzi o języki obce, to Twoje wypowiedzi są zwykle zwięzłe i krótkie, ale za to dążysz do poprawności gramatycznej. Chętnie uczysz się gramatyki. Rozwiązuj łamigłówki językowe, szukaj synonimów i antonimów, dobierając słowa w pary, baw się słowotwórstwem.  Do nauki języka angielskiego szukaj tekstów dotyczących badań naukowych i odkryć, w których znajdziesz dane, liczby, statystyki. Pracuj nad tekstem z języka np. angielskiego, szukając podobieństw i różnic, porównując struktury, słowa, zagadnienia.
  • Inteligencja przestrzenna (wzrokowa). Ważne są dla Ciebie kolory, obrazy, kształty. Często coś rysujesz, lubisz robić zdjęcia . Gdy chcesz komuś coś wyjaśnić, po prostu rysujesz schemat, mapę. Lubisz książki z ilustracjami i nie masz kłopotu z parkowaniem , masz bowiem znakomitą wyobraźnię przestrzenną. Jak to wykorzystać podczas nauki języka obcego? Ucząc się słownictwa, korzystaj ze skojarzeń, ale nie słownych, a obrazowych. Twórz w wyobraźni całe sekwencje obrazkowe. Ucz się rysując, mapy myśli, o których pisałam wcześniej są dla Ciebie wprost idealne. Projektuj własne karty ze słówkami, koniecznie z własnoręcznym obrazkiem, czytaj obcojęzyczne komiksy i ilustrowane teksty o sztuce, podróżach, architekturze.. Zainwestuj w fiszki i słownik obrazkowy. Na zajęcia językowe zabierz ze sobą kredki i kolorowe mazaki.

Dopiero za dwa tygodnie napiszę Ci o inteligencji motorycznej, muzycznej i intrapersonalnej, gdyż w następnym wpisie, w kolejny czwartek, będę próbowała troszkę „zorganizować” Twoje wakacje…


globalserviceKomentarze

  1. Justyna Gromadzka Napisał: Sierpień 4, 2016 at 3:03 pm

    Świetny tekst, przeczytałam go jako nauczyciel, który często musi decydować jaka metoda czy technika będzie najlepsza dla konkretnego Słuchacza. Na pewno polecę go swoim Słuchaczom i czekam na kolejną część o typach inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *