Inteligentni inaczej: „motoryczny”, „przyrodnik”, „intrapersonalny”, „społeczny” (interpersonalny).

Inteligentni inaczej: „motoryczny”, „przyrodnik”, „intrapersonalny”, „społeczny” (interpersonalny).

Kontynuujmy rozważania nad tym, jak nasz rodzaj inteligencji wpływa na proces uczenia się języka obcego, na przykład angielskiego. Przyjrzyjmy się bliżej kolejnym rodzajom inteligencji wielorakich.

  • Motoryczna. Jeśli Twoim dominującym typem inteligencji jest inteligencja motoryczna, to sport jest Twoim żywiołem, masz doskonałą koordynację ruchową, dobrze tańczysz. Żywo gestykulujesz i masz wyrazistą mowę ciała. Najlepsze pomysły przychodzą Ci do głowy, gdy jesteś w ruchu – biegasz lub spacerujesz. W związku z powyższym, najlepiej, jeśli uczysz się np. słówek w języku obcym będąc w ruchu, chociażby spacerując po pokoju. Gry komputerowe (te językowe oczywiście) to coś dla Ciebie. Na zajęciach językowych najlepiej poczujesz się w trakcie odgrywania scenek, dialogów w parach. Czy Twój nauczyciel stosuje czasem zabawę „Find someone, who..”? (Znajdź kogoś, kto..). To świetne ćwiczenie dla Ciebie.
  • Przyrodnicza. Lubisz przyrodę i bliski kontakt z naturą. Kochasz zwierzęta, masz kota/psa, albo i dwa/trzy. Wiesz, które zioła na co i jak znaleźć na niebie Wielki Wóz. Jak to się ma do nauki? Programy Discovery są właśnie dla Ciebie. Korzystaj z nich do ćwiczenia umiejętności rozumienia tekstu słuchanego, do nauki słówek. Naucz się nazw części ciała, zwierząt, roślin. Czytaj artykuły przyrodnicze i ucz się w parku lub w lesie. TY, leżak i … artykuł po angielsku.
  • Intrapersonalna. Masz niezależny umysł, potrzebujesz czasu z dala od ludzi, może piszesz pamiętnik lub prowadzisz własną firmę. Często poświęcasz czas na samokształcenie. I to właśnie Twój atut, po prostu lubisz się uczyć, czytać, rozwiązywać quizy językowe, krzyżówki słownikowe. Co powiesz na prowadzenie dziennika w obcym języku? Prawdopodobnie mówienie na forum grupy sprawia Ci trudność. Pracuj nad tym mówiąc… do siebie, możesz np. opowiadać sobie własne sny. A na zajęciach językowych trenuj najpierw w parze z partnerem, zanim odezwiesz się głośno. Nagradzaj się za każdą głośną wypowiedź w trakcie lekcji, niełatwo przecież było Ci się na nią zdobyć. Rozważ lekcje indywidualne, one są bardzo dobrym pomysłem dla Ciebie.
  • Społeczna/ interpersonalna. Lubisz towarzystwo i zwykle dobrze rozumiesz innych ludzi. Jesteś empatyczny, często udzielasz rad i wsparcia. Masz dużo znajomych. Nie czujesz się dobrze w samotności. Oczywiście praca w parach i grupach jest idealnym dla Ciebie rodzajem ćwiczeń w języku obcym. Powinieneś się uczyć przez rozmowę, dialogi, scenki. Gramatyka nie jest dla Ciebie, nuży Cię i męczy. Nie przejmujesz się też błędami, chętnie wypowiadasz się na forum. Ważne są dla Ciebie relacje z innymi osobami w grupie lektoratowej. W ramach pracy własnej oglądaj seriale, sitcomy, komedie. Czytaj o modzie i związkach międzyludzkich. Zorganizuj grupę językową, gdzie będziecie komunikować się wyłącznie w języku obcym.

A za tydzień przyjrzyjmy się „muzykowi”, „praktykowi” i „duchowemu”.


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *