Inteligentni inaczej: „muzyk”, „duch” i „praktyk”

Inteligentni inaczej: „muzyk”, „duch” i „praktyk”

Nie odnalazłeś jeszcze opisu swojej dominującej inteligencji tutaj ani tutaj? Dziś opis trzech ostatnich rodzajów inteligencji wielorakich. Przeczytasz też, jak wykorzystać te informacje, aby łatwiej i szybciej uczyć się języka angielskiego lub innych języków obcych. Czy pamiętasz, że w każdym z nas istnieje kilka dominujących rodzajów inteligencji? Prawdopodobnie więc rozpoznałeś pasujący do siebie opis w dwóch lub trzech, a może nawet w czterech miejscach. Ucząc się języka obcego stosuj więc wskazówki, dotyczące wszystkich Twoich rodzajów inteligencji. Zgodnie z zasadą coachingu językowego: sam zdecyduj które i w jakim wymiarze chcesz wykorzystać.

  • Muzyczna. Lubisz muzykę, śpiewając nie fałszujesz i chętnie nucisz przy różnych okazjach, choćby dla własnej przyjemności. Łatwo odróżniasz dźwięki różnych instrumentów, masz wyczucie rytmu. Często towarzyszą Ci fragmenty zasłyszanych rano melodii i pozostają z Tobą przez cały dzień. Muzyka ma też duży wpływ na Twoje emocje i samopoczucie. Pewnie jesteś właścicielem sporej kolekcji nagrań a swój sprzęt muzyczny dobierałeś długo i starannie. Jak możesz to wszystko wykorzystać? Ucz się przy muzyce, zwrotom, które chcesz „wykuć” przypisz rytm lub melodię, wyśpiewuj je do ulubionej melodii. Trochę śmiesznie brzmi? Nie przejmuj się tym. Dla Ciebie to naprawdę dobre rozwiązanie. Dla Ciebie również idealne są ćwiczenia-piosenki. Możesz skorzystać choćby z robionych przez mnie ćwiczeń na Facebooku, w każdy piątek coś melodyjnego do wykorzystania. Czy słyszałeś o metodzie zwanej sugestopedią? W Twoim przypadku ta, trochę kontrowersyjna, metoda może dać niezłe wyniki. Na czym rzecz polega i jak możesz zorganizować sobie swój prywatny, darmowy kurs opiszę we wrześniu  .
  • Duchowa. Jesteś osobą, dla której duchowa sfera życia ma duże znaczenie. Interesują Cię różne systemy religijne i filozoficzne. Wartości są dla Ciebie ważne, lubisz o nich dyskutować i czytać. Jesteś zdyscyplinowany i sumienny, nie masz kłopotu z wywiązywaniem się z powierzonych Ci zadań. Jesteś więc idealnym uczniem językowym, potrafisz narzucić sobie dyscyplinę, stworzyć plan nauki i się go trzymasz. Na zajęciach językowych dobrze pracujesz zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Najlepiej czujesz się w ćwiczeniu- dyskusji. Twój trener językowy powinien powierzyć Ci rolę „chairperson”, przewodnicząc dyskusji będziesz potrafił zachować obiektywizm o dostrzec racje obu stron.
  • Praktyczna. Jesteś doskonałym organizatorem i nie znosisz tracić czasu na czcze dyskusje. Jako urodzony logistyk, organizujesz pracę swoją i innych. Trudne problemy Ci niestraszne, chętnie bierzesz się za ich rozwiązywanie. Jeśli dominuje u Ciebie ten typ inteligencji wielorakich, to znakomicie planujesz i realizujesz swoje działania językowe. Ważne jest dla Ciebie, by zademonstrować swoje umiejętności. Pisząc te słowa uśmiecham się, gdyż natychmiast staje mi przed oczami moja dorosła uczennica, pani Ania. Zdecydowanie dominuje u niej ten rodzaj inteligencji i wszystko to, co napisałam powyżej pasuje do niej jak ulał. Jej chęć i umiejętność sprawdzania w praktyce różnych rozwiązań powoduje, że chętnie ćwiczy gramatykę, słówka i umiejętność komunikowania się jednocześnie, muszę więc dbać o dobór „kompleksowych” ćwiczeń. No i oczywiście nie wolno nam tracić czasu- każda minuta zajęć musi być wykorzystana do maksimum. Jeśli więc jesteś jak pani Ania, szukaj dobrze zorganizowanego nauczyciela, inny po prostu doprowadzi Cię do szału. Twoim wielkim atutem w uczeniu się języka obcego jest to, że nie poddajesz się łatwo, jeśli napotkasz bariery w uczeniu się, a więc masz duże szanse, by osiągnąć naprawdę dobrą znajomość języka, lub, co bardziej prawdopodobne, nawet kilku języków obcych.

Jeśli pomimo przeczytania wszystkich czterech wpisów dotyczących inteligencji wielorakich nadal nie masz pewności, które dominują u Ciebie, zajrzyj tutaj lub tutaj albo, aby przy okazji poćwiczyć Twój angielski, zrób interaktywny test. Zobaczysz pewnie, że dominują u Ciebie 3 lub 4. Pamiętaj proszę, że swoje rodzaje inteligencji możesz rozwijać, zarówno te dominujące, jak i te, które są u Ciebie obecne w ilościach śladowych. Czasem warto, choćby z ciekawości, zająć się innymi. Przy pracy nad inteligencjami wielorakimi trzeba się uzbroić w wytrwałość, cierpliwość i … ciekawość. Ale przecież nie ma nic bardziej fascynującego, niż praca nad zwiększaniem możliwości naszego mózgu a co za tym idzie, rozwojem naszych umiejętności.

grafika: bronsondesign.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *