Kolorowa pamięć

Kolorowa pamięć

Na pewno wiecie, że kolory, którymi się otaczamy wcale nie są obojętne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Tak samo ważne są one dla naszej pamięci. Pewnie słyszeliście też, że użycie kolorowego markera do zaznaczenia najważniejszych treści w tekście znacząco wpływa na naszą zdolność zapamiętywania? Naukowcy stwierdzili, że przy czytaniu tekstu zapamiętujemy średnio około 66% zawartych w nim informacji, natomiast wykorzystanie „zakreślaczy” znacząco, bo aż o 16%, podnosi wynik. Badania wykazały, że pomarańczowy podniósł stopień zapamiętywania do 82%, żółty do 81%, niebieski do 77%, różowy do 70% a zielony do 68%.

Dlaczego tak się dzieje? Nasz mózg zauważa i zapamiętuje w pierwszej kolejności właśnie kolory, co ułatwia przenoszenie informacji z pamięci sensorycznej do pamięci długotrwałej. Jednak nie jest obojętne, jakich kolorów używamy. Naukowcy twierdzą, że najlepsze dla naszej pamięci są ciepłe kolory. Niezbyt dobre są natomiast takie kolory jak brązowy czy szary.

Istotne jest również, w jaki sposób barwy połączymy, gdyż liczy się kontrast. Powoduje on, że nasza uwaga koncentruje się natychmiast, bez żadnego wysiłku z naszej strony.

Wiemy już, że nasze markery powinny być żółte i pomarańczowe. Magia kolorów sięga jednak głębiej. Dobierając odpowiedni kolor możemy odpowiednio sterować naszą uwagą i pamięcią.

Dobierz więc kolor ciepły:

  • czerwony, by zaznaczyć treści, które są ważne lub… coś, co jest niewłaściwe, zakazy, błędne zachowania.
  • pomarańczowy, by zapobiec nudzie czy znużeniu
  • żółty, aby najmocniej stymulować procesy myślowe, zarezerwuj go więc dla najważniejszych treści

Kolory zimne uspokajają, a więc zastosuj kolor:

  • niebieski, dla treści, które wydają Ci się bardzo skomplikowane
  • zielony, by pokazać równowagę lub to, że dany fragment jest ważny, ale niezbyt trudny
  • fioletowy, aby zaznaczyć coś, co jest dla Ciebie istotne z dowolnych powodów

Oczywiście nie powinniśmy przesadzać. Najlepsze rezultaty uzyskamy, stosując nie więcej niż 3 kolory na stronie.  Gdy potrzebujemy ich więcej, najlepiej korzystać z różnych odcieni tego samego koloru.

grafika: guialocal.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *