Magiczna moc „dlaczego” czyli wakacyjna podróż w krainę języków obcych- część druga

Magiczna moc „dlaczego” czyli wakacyjna podróż w krainę języków obcych- część druga

Powróćmy dziś do tematu metod wypróbowanych przez poliglotę, Lucę Lampariello. Ci z was, którzy czytali część pierwszą, wiedzą już, że Luca radzi, by bardziej skupić się na pytaniu „dlaczego” uczyć się języka obcego a nie na „jak” to zrobić. Bardzo wierzę w potęgę tego pytania, zadawanego sobie, więc dziś opiszę Ci, jakie jeszcze powody pomogły Włochowi w uczeniu się kolejnych języków.

Dlaczego nauczył się hiszpańskiego? Ponieważ umiejętnie wykorzystał podobieństwa pomiędzy włoskim, swoim językiem ojczystym, a hiszpańskim. Zdaniem poligloty, fakt, że nasz język jest podobny do obcego, stanowi doskonały początek więc powinniśmy łatwiej pozbyć się barier i lęków i zacząć się w nim komunikować od samego początku nauki- bez względu na większą lub mniejszą liczbę popełnianych błędów.

Dlaczego nauczył się szwedzkiego? Ponieważ pokochał szwedzkie kryminały i chciał mieć dostęp do ich oryginalnych wersji. Podobała mu się też melodia tego języka, co spowodowało, że z większą łatwością przyszło mu naśladować melodyjne, jego zdaniem, dźwięki.

Dlaczego nauczył się niderlandzkiego? Na przekór opiniom znajomych, którzy twierdzili, że język ten jest absolutnie bezużyteczny. Okazało się, że wcale tak nie jest, bo dzięki niemu porozumiewa się teraz ze swoim współlokatorem. Zdaniem Luki nie ma bezużytecznych języków, i jeśli nasza intuicja podpowiada nam, że warto się danego języka uczyć, to tak właśnie powinniśmy zrobić.

Dla nauczenia się pozostałych języków powody był rozmaite: polski to znowu sympatia dla kraju, mandaryński to chęć sprostaniu wyzwaniu, rosyjski, bo wsparcie i pochwały innych spowodowały, że wytrwał przy nauce, pomimo znacznych trudności.

Namawiam Was do stawiania sobie pytania „dlaczego”, kiedy zaczynacie się uczyć i wtedy, gdy ogarnia Was zwątpienie. Moment autorefleksji potrafi zdziałać cuda.

 

grafika: pdtdigitalprinting.blogspot.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *