Magiczna moc zdania

Magiczna moc zdania

Dzisiaj napiszę Ci o zdaniach. A właściwie o ich magicznym działaniu na pamięć, gdy chcemy nauczyć się obcojęzycznych słówek. Zdania są czymś więcej niż tylko zbiorami wyrazów. Niosą ze sobą sceny, sytuacje, historie i nadają charakter językowi z którego pochodzą. Same słowa nie wystarczą, bez zdań nie ma prawdziwej komunikacji, bez nich nie wyrazimy naszych emocji czy poglądów.

Jednak nie tylko dlatego namawiam Cię do uczenia się języka obcego poprzez całe zdania. Ucząc się zdań, uczysz się też poszczególnych słówek, nawet o tym nie wiedząc. Oprócz słownictwa, zupełnie bezboleśnie uczysz się też struktur. Zapamiętujesz po prostu pewien wzorzec, który pomoże Ci tworzyć kolejne poprawne zdania na tej samej podstawie. I jeszcze jeden powód: budujesz zupełnie nieocenioną intuicję językową. Po pewnym czasie będziesz po prostu czuł, co jest poprawne a co nie.

Gdy uczysz się nowego zdania, najczęściej nie jest ono dla Ciebie całkowicie nowe, ponieważ ma już w sobie elementy, które poznałeś wcześniej. To takie spoiwo, które nie tylko łączy poszczególne wyrazy, ale także pozwala ci poczuć się pewniej- tyle już przecież wiesz, znasz wszystkie pozostałe wyrazy ze zdania. Uczenie się całych zdań jest też mniej „bolesne”, niosą one bowiem ze sobą ładunek treści czy emocji.

Dlaczego zdania tak dobrze działają? Luca Lampariello, poliglota o którego metodach nauki pisałam Ci wcześniej tutaj i tutaj, napisał o bardzo ciekawym podziale pamięci. Otóż z jednej strony mamy pamięć deklaratywną, czyli przywoływanie z pamięci poszczególnych słów i informacji. Obok niej istnieje też pamięć proceduralna. Mamy tu do czynienia z pamięcią umiejętności. Dzięki niej umiemy zrobić makijaż, jeździć na rowerze czy mówić w obcym języku. Gdy więc uczymy się np. języka angielskiego, łączymy oba rodzaje pamięci. Pamięć proceduralna umożliwia nam wyszukiwanie słów przy wykorzystaniu pamięci deklaratywnej, a następnie przy pomocy językowych wzorców łączenie ich w całość.

Uczenie się słówek na pamięć nie ćwiczy pamięci proceduralnej, gdyż opiera się o pamięć deklaratywną. Nawet jeśli spamiętamy wiele słówek, nie potrafimy użyć ich w rozmowie. Bez wątpienie znasz to uczucie- niby masz zasoby, ale… Uczenie się całych zdań to pomost łączący oba te typy pamięci i dzięki temu szybciej idzie nam nabycie umiejętności komunikowania się.

Skąd brać gotowe zdania do nauki? Czytaj. Cokolwiek wpadnie Ci w ręce. Teksty piosenek, napisy filmowe, przepisy kulinarne. Jeśli lubisz korzystać z fiszek, zapisuj na nich zdania, a nie pojedyncze słowa. Z fiszkami zdaniowymi możesz pracować tak samo, jak z wyrazowymi. Jak? Zobacz tu.

Jeśli chcesz zanotować jakieś słówko z tekstu lub nagrania, zanotuj całe zdanie, w którym się ono pojawiło. Notuj także zdania, w którym znajdują się słówka, które dobrze znasz, jeśli pojawiają się w zupełnie nowym kontekście. Dobrze jest też tworzyć własne zdania, które dotyczą Ciebie osobiście. Czym bardziej kontrowersyjne one będą, tym lepiej. Pamiętaj, że emocje pobudzają zapamiętywanie. Wskazane jest jednak, byś dał komuś do sprawdzenia zdania swego autorstwa, zanim zaczniesz się ich uczyć.

grafika: whicdn.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *