Mnemotechniki, czyli baw się w skojarzenia.

Mnemotechniki, czyli baw się w skojarzenia.

Dziś trochę o niezwykle prostej, ale skutecznej metodzie uczenia się. Przyjrzymy się jej na przykładzie zapamiętywania słówek w obcym języku, ale możecie ją wykorzystać do zapamiętywania innych informacji, nazwisk, faktów, definicji, nazw geograficznych.

Zasada nie jest skomplikowana: trzeba znaleźć słowo, którego brzmienie będzie nam się kojarzyło z brzmieniem słowa, które chcemy zapamiętać.A następnie stworzyć historyjkę, w której wykorzystamy nasze skojarzenia. Ważne jest, by swoją historyjkę „zobaczyć” okiem wyobraźni. I nie ma tutaj ograniczeń. Moim zdaniem, im bardziej zwariowany jest nasz pomysł, tym łatwiej nam go będzie zapamiętać.Dobrze sprawdzają się śmieszne skojarzenia- emocje pomagają naszej pamięci. Ważne, byśmy faktycznie „zobaczyli” naszą historię.

Jest lato, sezon owocowy, więc jako przykład weźmy hiszpańskie słowo”ciruela”- śliwka.
Powiedzmy, że mnie kojarzy się ono trochę z cyrkiem, a trochę z angielskim słowem „circle”-koło, okrąg. I już, w mojej głowie powstaje obraz areny w cyrku, okrągłej oczywiście, po której krąży moja okrąglutka i urocza koleżanka, Ela.Siedzi sobie na niej jak na koniu… lub piłce do ćwiczeń. Krąży na pięknej, olbrzymiej, okrąglej śliwce… Publiczność klaszcze, Ela wygląda na szczęśliwą, a śliwka na soczystą… 

To tylko przykład, oczywiście. Ważne,byśmy byli w stanie wyobrazić sobie tą historię. I już, słówko zapamiętane. Z czasem historia skojarzeniowa zaniknie w naszej pamięci, a słówko”ciruela” zostanie z nami na zawsze.

Sztuka polega na wyszukiwaniu skojarzeń, możemy tutaj wykorzystywać język polski lub inny obcy, jak widzieliście w przykładzie ze śliwką. Czym częściej trenujemy zdolność tworzenia skojarzeń, tym łatwiej nam one przychodzą. Przekonajcie się sami.

grafika: www.joglab.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *