Mnemotechniki, czyli rysuj i … kojarz swobodnie

Mnemotechniki, czyli rysuj i … kojarz swobodnie

Dziś o jednej z moich ulubionych metod, zwanej metodą skojarzeń swobodnych lub po prostu metodą rysunkową. Na czym polega? Bierzemy dowolny obrazek (np. wycinamy z czasopisma) lub rysujemy własnoręcznie (co lepsze) i podpisujemy jego elementy.Prędzej czy później w czasie opisywania rysunku natrafimy na element, którego nazwy nie znamy w języku obcym i trzeba sięgnąć po słownik…. I zaczynamy szukać coraz nowych słówek. Bo na naszym rysunku mogą i powinny znaleźć się różne słowa, nie tylko więc podpisy widocznych elementów (tak jak na obrazku słonia z upupwithpeople.blogspot.com), ale i to, co nam się z nimi kojarzy.
Sprawcie sobie duży notatnik i rysujcie lub wklejajcie do woli.

Dlaczego ta metoda jest taka skuteczna? Podobnie jak mapy myśli, łączy pracę prawej półkuli (tworząc rysunek uruchamiamy wyobraźnię i kreatywność) i jednocześnie zapamiętujemy słowa, co jest domeną lewej półkuli. I tak zatrudniliśmy cały mózg, obie półkule.Metoda ta jest bardzo skuteczna nie tylko dla wzrokowców, chociaż co istatni szczególnie ją uwielbiają.

Pamiętaj, że Twoje rysunki wcale nie muszą być doskonałe- nie o ich wartość artystyczną przecież chodzi.. I nie musisz im nikomu pokazywać. Nawet te nieporadne spełnią swoją rolę. I jeszcze wartość dodana: czy wiesz, że rysowanie, nawet mechaniczne
„bazgrolenie” jest relaksujące i łagodzi stres? Zwłaszcza, jeśli używamy kolorów.No i dobrze jest mieć taki poważny pretekst jak nauka języka obcego do obudzenia w sobie dziecka… Do dzieła więc!

grafika:www.crafthubs.com


globalserviceKomentarze

  1. Great, thanks for sharing this article.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *