Myśl obrazami czyli o metodzie zapamiętywania pojęć abstrakcyjnych

Myśl obrazami czyli o metodzie zapamiętywania pojęć abstrakcyjnych

Specjaliści od skutecznego zapamiętywania twierdzą, że najtrudniej nam zapamiętać pojęcia abstrakcyjne (przyjaźń, pokój, gospodarka itp), gdyż nie towarzyszy im realny
i bezpośredni obraz. Mówiąc np.„rower” łatwo możemy przywołać obraz tego właśnie pojazdu, co wydatnie pomaga nam w uczeniu się słówka w obcym języku. Jednak w przypadku pojęć abstrakcyjnych, nie mamy takiej możliwości. Jak temu zaradzić?

Otóż cała sztuka polega na przełożeniu informacji, którą potrzebujemy zapamiętać, na coś, co możemy sobie łatwo wyobrazić, czyli na obraz, scenę, historyjkę.

Jak to zrobić najprościej? Otóż każdej literze trzeba przypisać jakiś obraz np.„o” to piękne, niebieskie oko, a „a” to dorodny arbuz. Próbując zapamiętać słowo, pod każdą literę „podsatwiamy” nasz obraz i całość łączymy w historyjkę, może być najbardziej szalona.

Weźmy słowo angielskie słowo „fame”- sława. Ja wybiorę sobie następujące skojarzenia:
„f” – foka
„a”- arbuz
„m”-mysz
„e”- ekran
I widzę w wyobraźni fokę, siedzącą na arbuzie, który toczy się, popychany przez mysz w kierunku wielkiego ekranu… . Podobne historyjki wymyślaliśmy już , korzystając już z mnemotechnik i kojarzenia całych słów z innymi, w języku ojczystym, pamiętacie?

Po dojściu do wprawy, łatwiej nam będzie budować skojarzenia na podstawie sylab czy całych grup liter. Nasze historyjki będą prostsze.

Opisana przeze mnie metoda została wymyślona do zapamiętywania informacji, np. nazwisk lub trudnych nazw, ale dlaczego jej nie wykorzystać dla naszych celów, czyli nauki języków obcych?

grafika: upload.wikimedia.org


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *