Myśląc w języku obcym, podejmujesz bardziej racjonalne decyzje…?

Myśląc w języku obcym, podejmujesz bardziej racjonalne decyzje…?

Decyzje, decyzje… Kto z nas czasem nie ma kłopotu z ich podejmowaniem? A więc dziś napiszę Wam o pewnych badaniach naukowych, o których donosiło jakiś czas temu pismo „Psychology Today”.Otóż naukowcy z Uniwersytetu w Chicago stwierdzili,że znacznie bardziej racjonalne decyzje podejmujemy, rozmyślając w języku obcym.

Kogo badano? Około 300 studentów Uniwersytetu w Chicago. Językiem ojczystym badanych był język angielski. Wszyscy biegle władali językiem hiszpańskim, którego nauczyli się wcześniej na kursach językowych.

Jak wyglądało badanie? Osoby uczestniczące w eksperymencie, podzielone na 2 grupy, zostały poproszone o podjęcie nieco ryzykownej, ale w sumie zdecydowanie korzystnej dla nich decyzji.Rzecz dotyczyła finansów. Przemyślenia prowadzili w języku ojczystym, a w przypadku drugiej grupy w języku obcym, czyli hiszpańskim.

Jaki był wynik? Korzystną dla siebie decyzję podjęło około 50% myślących po angielsku (w języku ojczystym), a aż 72% myślących po hiszpańsku.

Podobne badania powtórzono później w Korei i Francji z identycznym wynikiem

Skąd się to bierze? Otóż naukowcy z Chicago twierdzą, że język ojczysty wiąże się nieodmiennie z emocjami, a więc oceniając ( myśląc przy tym we własnym języku) ryzyko związane z podjęciem decyzji, „właczamy” strach i niechęć do zmiany. Któż z nas nie przegapił w życiu choć jednej świetnej okazji, bo po prostu się zawahał i… „stchórzył” ? A potem żałował… Chicagowscy psychologowie dowodzą, że nasze decyzje stają sie znacznie bardziej zdroworozsądkowe, a strach maleje, gdy rozważamy ich podjęcie w języku obcym.

Psycholodzy zajmujący się biznesem zacierają ręce: coraz więcej osób posługuje się językiem obcym, a więc świetlana przyszłość przed światową gospodarką. Nasze decyzje będą coraz lepsze, choć może i nieco bardziej ryzykowne…?


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *