Niepewny (siebie) mózg – część druga

Niepewny (siebie) mózg – część druga

  1. Przyjrzyj się swoim celom. Niejedna osoba zniechęciła się do dalszej nauki języka obcego poprzez stawianie sobie zbyt ambitnych celów. „Nauczę się angielskiego w pół roku”, „Codziennie nauczę się 30 nowych słówek”. Niewielu zajętych, zabieganych, zmęczonych ludzi jest w stanie tego dokonać. Przyjrzyj się więc uważnie swojej sytuacji życiowej i zawodowej, przeanalizuj swoje zasoby czasu i cierpliwości i na chłodno oceń swoje możliwości. Zacznij raczej od malutkich i łatwych do osiągnięcia celów. Chociażby miało to być jedno słówko dziennie, ale… codziennie, lepsze to niż 20 jednorazowo, ale raz w roku. W ten sposób zbudujesz sobie cały strumień niewielkich sukcesów, które wzmocnią Twoją pewność siebie, ale także i wytrwałość.

 

  1. Zrób „did-it list”. Większość z nas robi listy spraw do zrobienia czy listy celów (po angielsku: „to-do list”). I bardzo dobrze, to pomaga ustalać priorytety i mobilizuje do działania, że o wspomaganiu pamięci nie wspomnę. Psychologowie namawiają nas jednak także do robienia list rzeczy, które udało nam się zrobić, czyli list zrealizowanych celów. Spróbuj więc systematycznie zapisywać wszystkie swoje, nawet najmniejsze, językowe sukcesy (np. nareszcie udało Ci się zapamiętać formy angielskiego czasownika „leżeć”, sam, z własnej woli odezwałeś się na zajęciach językowych, nie „zgubiłeś” końcówki trzeciej osoby liczby pojedynczej przy czasowniku „go” w czasie Present Simple). Jest to doskonały sposób, by budować swoją językową pewność siebie.

 

  1. Ucz innych. Czy wiesz, że najbardziej efektywną metodą uczenia się jest uczenie innych? Zaproś kogoś do współpracy i wzajemnie uczcie się słownictwa. Jeśli „ogarnąłeś” zasady stosowania czasu Present Perfect, na pewno ktoś inny z twojej grupy będzie wdzięczny za pomoc a Ty nie tylko utrwalisz zasady, ale także poczujesz się pewniejszy siebie i łatwiej a także radośniej będzie Ci się dalej uczyć.

 

  1. Dbaj o siebie. Naukowcy twierdzą, że pewność siebie to połączenie zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego. Z pewnością dotyczy to i pewności siebie w kwestii języka obcego. Zatroszcz się więc o swój dobrostan we wszystkich dziedzinach życia, na pewno spojrzysz wtedy innym okiem na swoje postępy językowe.

 

  1. Nie porównuj się. Porównywanie swoich możliwości językowych z możliwościami innych uczestników zajęć językowych jest zdecydowanie złym pomysłem. Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony, także w kwestii języków obcych. Skoncentruj się na sobie i swoich postępach i nie wmawiaj sobie, że innym to nauka idzie „z górki” a Tobie nie. Oni po prostu napotykają na trudności innej natury, o których pewnie nie masz pojęcia. Jeśli uda Ci się przyjąć taki właśnie punkt widzenia, na pewno zyska na tym Twoje językowa pewność siebie.

 

 

 

na podstawie: Neuroscience News

grafika: michel_kirch


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *