gitara

O coachingu językowym śpiewająco ciąg dalszy, czyli: jak to zrobić?

Kontynuujemy temat piosenek w uczeniu się angielskiego czy innego języka, a że uczę metodą coachingu językowego, więc w Twoich rękach pozostawię wybór czasu nauki (muzyką można się przecież cieszyć w dowolnym momencie), miejsca (wszędzie?) i … piosenki. Postaram się tylko podpowiedzieć Ci, jak zorganizować sobie proces, aby był on skuteczny. A więc do dzieła.

Jak słuchać by się uczyć?

Wszystkie metody są dobre, więc jeśli masz swoją ulubioną, po prostu ją stosuj. Dla tych z Was, którzy jeszcze nie wypracowali swojego sposobu, kilka wskazówek. Aha, jeszcze jedno:

Powinieneś  dać sobie szansę i spędzić z piosenką trochę czasu, zanim wyszukasz w Google czy na YouTube gotowy tekst. Tylko wtedy naprawdę dużo się nauczysz. Pamiętaj, że Twój mózg lubi wyzwania.

 

  1. Wybierz piosenkę w języku docelowym. Najlepiej, żeby słowa były wyraźnie słyszalne, nie zaczynaj więc od rapu, heavy metalu czy growlu. Przynajmniej nie na początku. Ale decyzja z Twoich rękach. Znam miłośnika rapu, który od tego gatunku zaczynał i przy nim wiernie trwa, zmienia tylko artystów, w miarę osłuchiwania się językiem angielskim.
  2. Zamknij oczy i wsłuchaj się. O czym jest ta piosenka? Jaką opowiada historię? Jaki nastrój towarzyszy wykonawcy?
  3. Teraz spróbuj zapisać słowo, zwroty, które słyszysz. Możesz pobawić się kategoriami i zapisywać same rzeczowniki, czasowniki lub zwroty związane np. z uczuciami. Każde kryterium się sprawdzi.
  4. Zapisz też kilka słów i zwrotów, których nie rozumiesz, nawet jeśli nie jesteś pewien ich prawidłowej pisowni, co, np. w języku angielskim często może się zdarzyć.
  5. Wyszukaj tekst piosenki online.
  6. Sprawdź swoje hipotezy (czy to faktycznie o miłości? Czy pojawiło się tam słowo „screw”? Ile czasowników udało mi się wypisać?)
  7. Teraz czas na sprawdzenie nieznanych słówek i zwrotów.
  8. Zaśpiewaj lub chociaż zanuć J.

Chciałam Ci też zaproponować specjalne ćwiczenia, wykorzystujące piosenki jako materiał do trenowania sprawności rozumienia ze słuchu. Zapraszam Cię na firmowego Facebooka. Znajdziesz tu raz w tygodniu tekst piosenki ćwiczenie do niego. Może uda mi się zamieścić taki utwór, która Ci się spodoba?

 

grafika: www.datemplate.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *