O pewnym cyklu, czyli uczenie się dorosłych wg. Dawida Kolba

O pewnym cyklu, czyli uczenie się dorosłych wg. Dawida Kolba

Dzisiaj powrócimy do stylów uczenia się. Niektórzy z Was, po lekturze wcześniejszych wpisów tego blogu wiedzą już, czy są wzrokowcami, czy kinestetykami, a może również, czy są analitykami czy uczniami globalnymi. Niektórzy pewnie wykorzystują tą wiedzę w praktyce, by pomóc sobie w przyswajaniu nowych informacji, w tym także uczeniu się języków obcych.

Jak już wiecie, podziałów stylów uczenia się jest bez liku. A dziś o jednej z popularniejszych, klasyfikacji wg. Kolba i jego teorii nauczania doświadczalnego (Experiential Learning Theory, D.Kolb, 1984). Bez mówienia o cyklu Kolba nie może dziś istnieć żaden kurs dla trenerów. A my, trenerzy, stosujemy go w praktyce, w trakcie szkoleń, dbając, by Wasze uczenie się było jak najefektywniejsze. Spójrzmy więc, co to takiego, ten ważny cykl.

Cykl Kolba opisuje, w jaki sposób uczymy się my, ludzie dorośli. Jak to działa? Otóż osoba dorosła, aby nauczyć się nowej sprawności, musi przejść wszystkie etapy cyklu. Różnimy się natomiast tym, w którym momencie „wchodzimy” w to koło. A więc mamy następujące etapy: DOŚWIADCZENIE , REFLEKSJĘ,GENERALIZACJĘ (teorię), ZASTOSOWANIE (praktyczne wykorzystanie).

Przypomnijcie sobie ostatni raz, gdy uczyliście się czegoś nowego, np. jazdy na nartach czy salsy. Niektórzy z Was pewnie najpierw uważnie się przyglądali, inni próbowali od razu i metodą prób i błędów dochodzili do pełnej umiejętności, inni czytali podręczniki i dopiero od teorii przechodzili do praktyki. Natomiast każdy z nas, dorosłych musi „zaliczyć” każdy element kręgu, by umiejętność nie tylko przestała być nam obca, ale i na dobre z nami została. I właśnie w zależności od momentu, w którym wchodzimy w cykl, Kolb wyróżnił 4 style uczenia się: styl dywergentny, asymilacyjny, konwergentny i akomodacyjny.

Spójrzcie na obrazek i zastanówcie się, od czego Wy zaczynacie uczenie się nowych rzeczy?
A następnym razem opowiem Wam, jak możecie wykorzystać znajomość stylów Kolba w praktyce


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *