Pamięć- fakty i mity

Pamięć- fakty i mity

Przez ostatnie 15 lat dowiedzieliśmy się więcej na temat pamięci i mózgu niż przez poprzednie stulecia. Wiele jeszcze musimy się nauczyć, ale wszystko co już wiemy warto wykorzystać do uczenia się (i nauczania, bo wiem, że blog ten czytają też nauczyciele i lektorzy), choćby języka angielskiego.

Dzisiaj napiszę o kilku mitach dotyczących pamięci, które zostały całkiem niedawno obalone przez neuronaukowców.

  • Nasza pamięć jest jak aparat fotograficzny. Niestety nie. Nasze emocje, motywacja i zwyczajna częstotliwość przypominania sobie danego wydarzenia mają wpływ na zniekształcenie obrazu w naszej pamięci.
  • Pamięć ma swoją pojemność i nie należy jej przeładowywać. Pamięć nieco przypomina nasza formę fizyczną- im więcej ćwiczysz, tym sprawniejszy się stajesz.
  • Każdego dnia tracimy komórki nerwowe i nic ich już nie zastąpi. Na szczęści wiadomo już, że mamy potencjalne możliwości rozwijania swego mózgu i połączeń nerwowych przez całe życie. Warunek? Zdrowo-mózgowy tryb życia.
  • Współczesny człowiek staje się coraz mądrzejszy. Średnie IQ spada o około 1,6 punktu na 10 lat. A nowoczesne technologie sprawiają, że nasz okres koncentracji uwagi maleje w zastraszającym tempie. W 2000 roku mogliśmy koncentrować się w maksymalnym stopniu przez 12 sekund a obecnie już tylko 8, podobnie jak … złote rybki.
  • Sudoku lub krzyżówka każdego dnia utrzymuje naszą pamięć w formie. Niestety nie do końca. Nasz mózg nie lubi rutyny. Rozwiązywanie sudoku podniesie nasze umiejętności w rozwiązywaniu sudoku i tyle. Nie rozwinie ani nie utrzyma w formie naszych zdolności poznawczych. Musimy postawić przed sobą bardziej ambitne i skomplikowane zadanie. Uczenie się języka obcego jest w sam raz.
  • Używamy tylko 10% naszego mózgu. Pamiętacie może film „Lucy”? Niestety naukowcy rozwiali ludzkie nadzieje na przeogromny potencjał naszego umysłu, który wystarczy odkryć. Skany naszego mózgu pokazują, że używamy go prawie w całości nawet podczas snu. Być może w sposób niedoskonały, ale jednak…
  • Istnieją pigułki, które wzmacniaja nasza pamięć np. te zalecane na sesję egzaminacyjną. Niestety, jedynie zwiększają  one poziom energii i nieco pomagają na koncentrację, I tylko tyle.
  • Słuchanie Mozarta podniesie poziom inteligencji. Mit ten narodził się w latach dziewięćdziesiątych i wydatnie podniósł… sprzedaż płyt z muzyką tego kompozytora. Ambitne kobiety w ciąży chętnie słuchały tej muzyki w nadziei, że dzidziuś urodzi się mądry. Ostatnio jednak naukowcy stwierdzili, że muzyka Mozarta nie ma wpływu na IQ nasze lub naszych pociech. Z drugiej jednak strony muzyka relaksuje a to już z pewnością pomaga naszej pamięci i procesom poznawczym. Chodzi jednak, by była to muzyka, którą lubimy. Tylko wtedy ma szansę zadziałać. Nie musi to być Mozart.

 

 

w oparciu o: Journal of Neuroscience

grafika: ullam.typepad.com

 


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *