Po czym poznać bystrzaka? Część pierwsza.

Po czym poznać bystrzaka? Część pierwsza.

Czego to ci naukowcy obecnie nie badają? Zbliża się Sylwester, więc dzisiaj coś lżejszego, pól żartem, pół serio, ale jak zawsze w oparciu o źródła naukowe. Otóż naukowcy wyodrębnili aż kilkanaście cech, które charakteryzują osoby o nieprzeciętnie wysokim poziomie inteligencji. Sprawdź, ile z tych warunków spełniasz sam, a ile zauważasz u osób z Twego otoczenia? Nawet jeśli nie znajdziesz u siebie, ani jednej z tych cech, nie przejmuj się za bardzo. Czy można tak do końca wierzyć tym wszystkim badaniom?

  • Jako dziecko uczyłeś się muzyki. Naukowiec Glenn. Schellenberg w 2004 roku udowodnił, że u sześciolatków po 9 miesiącach lekcji gry na instrumencie lub lekcjach śpiewu odnotowano znaczący wzrost IQ w porównaniu z dziećmi uczęszczającymi np. zajęcia teatralne. W2013 roku ten sam naukowiec udowodnił, ze dzieci osiągające najlepsze wyników w nauce to właśnie dzieci uczące się muzyki.
  • Jesteś wysoki. Szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez Princeton University w 2008 wykazały, że osoby wysokie mają wyższy iloraz inteligencji i w wieku dorosłym zarabiają więcej, niż osoby niskie.
  • Nie troszczysz się za bardzo o zdrowie. Naukowcy wykazali, ze osoby z wysokim IQ wykazują tendencję do zachowań szkodliwych dla ich zdrowia, w tym eksperymentowania ze środkami odurzającymi, palenia papierosów czy korzystania z innych używek.
  • Jesteś najstarszy z rodzeństwa. Badania wykazały, że najstarsze dziecko w rodzinie ma średnio o 3 punkty wyższe IQ niż następne  według wieku dziecko w rodzinie. Nie ma to jednak nic wspólnego z biologią, a raczej ze stosunkiem dziecko- rodzice, który jest nieco inny w przypadku każdego kolejnego potomka. Najstarsze dziecko odnosi w życiu nieco większe sukcesy od pozostałych, chociaż nie są to znaczące różnice.
  • Wcześnie nauczyłeś się czytać. W 2012 roku przebadano prawie 2000 par bliźniąt jednojajowych. To z dzieci, które nauczyło się czytać wcześniej, wykazywało większe zdolności poznawcze. Bez względu na wyniki eksperymentu, wszyscy naukowcy są zgodni, że czytanie sprzyja naszemu mózgowi i zdolnościom poznawczym.
  • Jesteś szczupły. W 2006 roku naukowcy zbadali zależność pomiędzy liczbą centymetrów w talii a zdolnościami poznawczymi. Badania przeprowadzono na grupie 2200 osób i wynikało z nich niezbicie, że otyłość nie idzie w parze z wysokim IQ. Zbadano też grupę jedenastolatków i stwierdzono, że dzieci z niższym IQ wykazują wyższe prawdopodobieństwo, że w średnim wieku będą miały nadwagę. Jednak osoby pulchne mają podobno więcej empatii i są „ciepłymi” ludźmi.

W oparciu o :

Business Insider

Review of General Psychology © 2010 American Psychological Association 2010, Vol. 14, No. 4, 382–396

www.pnas.org

grafika: i.wpimg.pl


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *