„Prześpij się z tym” a słówka same się nauczą

„Prześpij się z tym” a słówka same się nauczą

Wspominałam już wcześniej o korzystnym wpływie powtórek materiału, którego się uczyliśmy wcześniej, tuż przed zaśnięciem. Dziś napiszę Wam o związanym z tym eksperymencie, opisanym przez Forbes Magazine. Ci z Was, którzy wcześniej mieli do czynienia z systemem SITA, wiedzą o co chodzi.

Otóż badacze z dwóch szwajcarskich uniwersytetów zbadali, czy można przyspieszyć uczenie się słówek w obcym języku poprzez prezentowanie uczącym się nagrania audio par słówek (język obcy + tłumaczenie na język ojczysty) w fazie najgłębszego okresu snu pozbawionego marzeń sennych (NREM), którą to fazę większość z nas przechodzi tuż po zaśnięciu.

Dwóm grupom badanych, Niemcom uczącym się niderlandzkiego, zaprezentowano o dziesiątej wieczorem zestaw niderlandzkich słówek wraz z niemieckim tłumaczeniem. Uczestnicy jednej z grup zasnęli, uczestnicy drugiej nie mogli się zdrzemnąć. Przez kilka kolejnych godzin wszystkim odtwarzano nagranie poznanych tego wieczoru zestawów słówek. Rano sprawdzono znajomość słownictwa. Grupa „śpiochów” osiągnęła znacząco lepsze wyniki.

Badanie EEG, któremu poddawano uczestników w trakcie eksperymentu wykazało, że uczenie się nowych słów w obcym języku zbiegało się z pojawieniem w mózgu fal theta.

Jak możesz wykorzystać to w praktyce? Pamiętaj o spełnieniu dwóch warunków:
– wykorzystuj nagranie tylko tych słów, które już wcześniej usłyszałeś
– nagranie powinno być odtwarzane podczas pierwszych dwóch lub trzech godzin od momentu zaśnięcia.

Do (zagranicznych) wakacji jeszcze trochę czasu, więc mamy szansę zdążyć trochę się nauczyć. I już wtedy pytanie o drogę w obcym języku nie będzie wydawało się straszne…

grafika: blog.udemy.com


globalservice



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *