Roztańczony mózg

Roztańczony mózg

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych urządzeń, które umożliwiają obserwację pracy naszego mózgu w trakcie wykonywania rozmaitych czynności, naukowcy wręcz zasypują nas informacjami. Dziś napiszę Wam o tańcu i jego wpływie na ludzki mózg. Oto kilka ciekawostek:

Parkowanie

Badania wykazują, że taniec poprawia wyobraźnię przestrzenną a tym samym nieco niweluje kłopoty, które niektórzy a częściej, niektóre z nas mają z prawidłowym parkowaniem.

Matematyka

Taniec poprawia też zdolność wykonywania zadań matematycznych. Chcesz zadbać o zdolności matematyczne swego potomka? Zapisz je na zajęcia taneczne.

Zawroty głowy

Naukowcy z Imperial College w Londynie stwierdzili, że osoby cierpiące na zawroty głowy, czyli podobno co czwarty dorosły Europejczyk powinny tańczyć. Pod wpływem tańca zmienia się sposób funkcjonowania tych obszarów móżdżku które przetwarzają sygnały z ucha wewnętrznego, oraz rejonów, które odpowiadają za odczuwanie zawrotów głowy.

Koncentracja uwagi

Taniec poprawia zdolność skupiania i utrzymywania uwagi, gdyż dzięki niemu powstaje w naszym mózgu nowy system połączeń. Komórki nerwowe mogą sprawniej porozumiewać się i wykonywać polecenia.

Uczenie się słówek z języka obcego

Taniec wpływa też dobroczynnie na naszą pamięć. Regularne uczestnictwo w zajęciach tanecznych działa lepiej niż rozwiązywanie krzyżówek. Tego typu trening wywołuje korzystne zmiany w strukturze substancji białej naszego mózgu, która odpowiada za szybkie uczenie się i zapamiętywanie np. nowego słownictwa. Naukowcy wykazali, że pod wpływem tanecznych pląsów w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Dotyczy to zarówno starszych jak i zupełnie młodych osób.

Multitasking dla seniora

Taniec pomaga osobom starszym, które często mają kłopoty z wykonywaniem dwóch czynności jednocześnie. Taniec poprawia bowiem nie tylko pamięć deklaratywną, na którą najczęściej się skarżymy. Nauka tańca usprawnia także pamięć operacyjną związaną z aktywnością okolicy czołowej mózgu oraz pamięć proceduralną zlokalizowaną w strukturach mózgu odpowiedzialnych za ruch.

Pewność siebie

Taniec poprawia też samopoczucie i podnosi naszą pewność siebie. Nabieramy wiary we własne możliwości.

Stany depresyjne

Taniec wpływa też oczywiście na nasz nastrój poprzez wydzielanie endorfin. Naukowcy twierdzą, że taniec nie tylko podnosi nastrój, ale może być z powodzeniem stosowany w leczeniu niektórych form depresji.

A więc tańczmy na zdrowie i ku poprawie wyników uczenia się języków obcych. Podobno najskuteczniejsza jest salsa. Spróbujcie i napiszcie, jakie osiągnęliście efekty.

 

na podstawie: Psychology Today i neuro.hms.harvard.edu

grafika: pexels

 


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *