Siła spokoju czyli mózg a stres

Siła spokoju czyli mózg a stres

Co ma stres do nauki języka angielskiego? Otóż bardzo wiele. Podobno krótkotrwały, lekki stres działa na nasz mózg doskonale. Czytałam o metodzie wspomagającej uczenie się słówek, która polegała na zanurzeniu ramion w lodowatej wodzie.Trochę stresu związanego z gwałtowną zmianą temperatury i lista słownictwa opanowana.

Zupełnie inaczej jednak ma się sprawa z długotrwałym stresem.Naukowcy zajmujący się naszym mózgiem odkryli, że chroniczny stres jest po prostu zabójczy dla naszego mózgu. Jak to działa? Otóż długotrwały stres oznacza wydzielanie i utrzymywanie się wysokiego poziomu kortyzolu, hormonu, który uszkadza neurony i doprowadza w efekcie do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Zamiast „grey matter” czyli szarych komórek, wzrasta ilość „white matter”. Tym samym zaburza naszą zdolność uczenia się. Badania wykazały, że u młodzieży i dzieci narażonych na przewlekły stres, w późniejszym życiu występowały zaburzenia emocjonalne i trudności w uczeniu się.

Podobne skutki daje niedobór snu. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia wykryli związek pomiędzy brakiem snu a zmniejszaniem się objętości szarych komórek w płacie czołowym mózgu, który reguluje proces zapamiętywania. Brzmi to wszystko bardzo groźnie, bo chyba wszyscy trochę za mało śpimy, a współczesne życie stresu nam nie szczędzi.

Co możemy zrobić? Wysypiać się i medytować. Koniec z zarwanymi nocami. Każdy z nas ma określoną, właściwą dla nas ilość snu. Liczba godzin jest różna, ważne jednak, byśmy czuli się wypoczęci, nie tylko w weekendy.

A medytacja? Staje się modna i ma wiele pozytywnych właściwości. Z punktu widzenia jednak naszych zdolności przyswajania języka obcego, najważniejsze jest, że medytacja redukuje stres i jest dobroczynna dla hipokampa, części naszego mózgu odpowiedzialnej za naszą pamięć i zdolności uczenia się.

grafika: canadashaolintemple.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *