02A12B8G; Young person's ear in black and white

Słuchaj szybko, szybciej, jak najszybciej…

Ostatnio pisałam o ważnej roli czytania w uczeniu się języków obcych. Żyjemy jednak w świecie nie tylko e-booków, ale i audiobooków, dziś więc o metodzie uczenia się, poprzez szybkie … słuchanie.

Moda na wykorzystywanie tej metody została zapoczątkowana w 2004 roku, gdy Apple udostępniło funkcję regulacji tempa odsłuchiwania w iPodach. W kolejnych latach powstały aplikacje, np. Overcast, które umożliwiają przyspieszenie tempa odsłuchu plików mp3,  jednak bez zniekształcania słów, które odtwarzane są w tempie standardowym i brzmią zupełnie normalnie i naturalnie. Skomplikowane algorytmy umożliwiają natomiast wyłapywanie” i skracanie pauz i przerw bez szkody dla tekstu. Jesteśmy więc w stanie odsłuchać nasz obcojęzyczny audiobook czy podcast znacznie szybciej. W rezultacie nasza lista „przeczytanych” po angielsku lektur rośnie w szybkim tempie.

Czy jednak rzeczywiście jest to dobra metoda? Już po kilku latach od rozpowszechnienia się aplikacji do przyspieszania tempa odtwarzania tekstu, w tym oczywiście tekstów do nauki języków obcych, naukowcy zaczęli nawoływać do ostrożności. Dlaczego? Otóż metoda ta okazała się niezgodna z zasadami pracy naszego mózgu. Procesy myślowe wymagają czasu, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przetwarzaniem dźwięków w obcym języku. Szybkie odsłuchiwanie wymaga treningu i wprawy. Jest też ono szalenie męczące i stresujące, a wiesz już, że stres pamięci nie sprzyja. Nie czujesz się przecież dobrze w towarzystwie osób, które mówią bardzo dużo i bardzo szybko, prawda? Już po 30 minutach pęka Ci głowa i masz ochotę na ucieczkę. Korzyści więc z przesłuchania angielskiego tekstu w tempie x4 są więc żadne- nasz mózg po prostu nie nadąża z przetwarzaniem obcych słów.

Namawiam Cię do korzystania z obcojęzycznych audiobooków czy podcastów, oczywiście na odpowiednim dla Ciebie stopniu trudności. Słuchanie w języku obcym jest dla Twojej znajomości języka obcego bardzo korzystne, nie da się tego jednak zrobić w przyspieszonym tempie.

 

 

grafika: carlthemuse.files.wordpress.com

 


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *