Śnij z całych sił i uśmiechaj się do ludzi

Śnij z całych sił i uśmiechaj się do ludzi

Istnieją ogromne różnice pomiędzy ludźmi w kwestii zdolności zapamiętywania snów. Niektórzy z nas nie pamiętają wcale tego, co im się przyśniło. Śnimy jednak wszyscy bez wyjątku. Jaki to ma związek z językami obcymi? Naukowcy twierdzą, że osoby które są w stanie zapamiętywać swoje sny są weselsze, szczęśliwsze, spokojniejsze i bardziej kreatywne i zmotywowane? To jeszcze nie wszystko. Naukowcy odkryli, że osoby takie mają lepszą pamięć i lepiej się koncentrują. Nigdy nie wiesz, co Ci się śniło lub zapominasz sny w kilka minut po przebudzeniu? Nie martw się, umiejętność zapamiętywania snów można wyćwiczyć a tym samym poprawić zdolność uczenia się np. języka angielskiego.

Najlepiej zastosować metodę małych kroków. Pierwszym niech będzie zapamiętanie tylko pojedynczego marzenia sennego. Przed zaśnięciem powinieneś wydać swemu umysłowi polecenie, aby zapamiętał Twój sen. Kiedy już powoli się wyciszasz i zapadasz w sen, powtórz w myślach kilkakrotnie: zapamiętaj mój sen. W ten sposób programujesz swój umysł. Efekty nie przyjdą od razu, czasem trzeba poczekać dwa lub trzy tygodnie, by umysł w pełni Cię posłuchał. Jednak nie zrażaj się.

Gdy już zauważysz różnicę, pora na krok kolejny. Spróbuj teraz zapamiętać szczegóły. Ale uwaga: w momencie, gdy odkryjesz, że zapamiętałeś o czym był Twój sen, łatwo dać ponieść się emocjom- jesteś tak podekscytowany faktem, że w końcu zapamiętałeś to, co Ci się śniło, że … zapominasz natychmiast. Na tym etapie musisz uspokoić swój umysł, wyciszyć się, wprowadzić w stan jakby medytacji i bardzo spokojnie „przeglądać” szczegóły Twego snu. Teraz powinieneś wybrać nie więcej niż 2-3 sekwencje, które chcesz zachować w pamięci a następnie zastosować normalne techniki pamięciowe, które dla Ciebie działają np. zakładki alfabetyczne czy skojarzenia.

Jak to wpływa na naszą pamięć i samopoczucie? W ten sposób łączysz stany o różnych częstotliwościach fal mózgowych, w których śpisz, budzisz się i aktywnie funkcjonujesz. Świat snów to sfera prawej półkuli mózgu, obszaru naszej pamięci. Świadome zapamiętywanie snów usprawnia więc jej mechanizmy. Ćwiczenie pamięci to nie tylko zapamiętywanie faktów, nazw czy słówek. To także rozwijanie ogólnej sprawności prawej i lewej półkuli naszego mózgu. W efekcie poprawia się także ogólny potencjał twórczy we wszystkich dziedzinach nauki. Lepiej rozumiesz też siebie i lepiej funkcjonujesz na co dzień.

Kolejny krok to etap dla zaawansowanych, którym spodobała się zabawa w zapamiętywanie snów i czują pierwsze dobroczynne efekty tego ćwiczenia. Teraz możesz zacząć prowadzić dziennik snów, ćwicząc przy okazji metodę notowania przy pomocy map myśli. Więcej o mapach myśli przeczytasz tutaj.

Czy wiesz, że większość swoich obrazów Salvador Dali oglądał najpierw w swoim śnie? Sny stanowiły też pożywkę dla pisarzy- Edgar Allan Poe pisał swoje opowiadania na podstawie swoich marzeń sennych. Nawet jeśli po opanowaniu umiejętności zapamiętywania snów nie zostaniesz słynnym artystą, to na pewno słówka i zwroty obcojęzyczne zaczną Ci lepiej „wchodzić do głowy”.

grafika: fineartamerica


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *