Styl asymilacyjny, czyli o stylach  uczenia się dorosłych ciąg dalszy

Styl asymilacyjny, czyli o stylach uczenia się dorosłych ciąg dalszy

Dziś kilka słów o uczących się, którzy w cykl uczenia się wchodzą poprzez fazę refleksyjnej obserwacji .W tym stadium uczący się rozpatrują koncepcje i sytuacje z różnych punktów widzenia, kładąc nacisk na cierpliwość, obiektywizm i ostrożny osąd. Taki styl uczenia się nosi miano asymilacyjnego.
Osoby refleksyjne, czyli asymilatorzy, lubią z dystansu zastanawiać się nad zdarzeniami, obserwując je ze wszystkich możliwych punktów widzenia. Zbierają dane, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych i chcą je dokładnie przeanalizować przed wyciągnięciem wniosków. Najważniejszy dla nich jest gromadzenie i analizowanie danych a więc mają często tendencję do odkładania wniosków na ostatnia chwilę. Cechuje ich rozwaga i metodyczne podejście. Na szkoleniach wolą pozostawać na drugim planie. Lubią obserwować innych w działaniu.
A jak to działa w sytuacji szkoleniowej?
Osoby uczące się w ten sposób lubią obserwować, myśleć, analizować i powoli wyrabiać sobie własny pogląd o rzeczach, których się uczą. Lubią rozpatrywać omawiane zagadnienia z różnych punktów widzenia.

Jeśli więc rozpoznałeś swój styl w powyższym opisie, to najlepiej uczysz się, gdy:
 możesz analizować nowe treści samodzielnie, w dogodny dla siebie sposób
 nie odczuwasz presji ze strony grupy czy trenera
 możesz spokojnie powtarzać i analizować to, czego się nauczyłeś
 masz wystarczająco dużo czasu

Poproś więc swego trenera o podanie Ci jasnego programu szkolenia,dodatkowy czas na dyskusję, bibliografię i dodatkowe pozycje literatury przedmiotu, byś mógł samodzielnie zgłębiać temat , o więcej czasu i o trenerską cierpliwość przy odpowiadaniu na Twoje dociekliwe pytania.

A następnym razem napiszę kilka słów o dywergerze.


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *