Styl konwergencyjny, czyli o stylach  uczenia się dorosłych wg. Dawida Kolba.

Styl konwergencyjny, czyli o stylach uczenia się dorosłych wg. Dawida Kolba.

Kolb postrzega style uczenia się jako sposób przystosowania się do zewnętrznego świata poprzez ciągłe interakcje z otoczeniem. Jak pamiętacie może z poprzedniego wpisu, aby skutecznie się czegoś nauczyć, trzeba przejść przez wszystkie etapy cyklu. Jednak dorośli preferują wejście w cykl w różnym momencie i rozpoczęcie nauki od jednego z tych czterech etapów. Tak więc Kolb wyróżnia cztery style uczenia się.

Jednym z czterech stylów uczenia się jest styl konwergencyjny, czyli „działacz, aktywista i praktyk”. Wchodzi w styl uczenia się w fazie działania, konkretnego przeżycia. W stadium tym istnieje tendencja do ufania bardziej uczuciom niż racjonalnym przesłankom. Jeśli często najpierw działasz, a potem myślisz, to może oznaczać, że „działacz”, to właśnie Ty…
Daje to podstawy do bycia otwartym na nowe idee i skłonnym do wprowadzania zmian. Uczący skupia się na doświadczeniu „tu i teraz”,chętnie wyraża uczucia. „Działacze” są aktywistami angażującymi się chętnie w nową sytuację. Cieszy ich chwila. Charakteryzują się otwartością i lekkim brakiem sceptycyzmu, więc z entuzjazmem podchodzą do wszelkich nowinek. Ich dni są pełne działania. Problemy rozwiązują na drodze „burzy mózgów”, spontanicznego poszukiwania wielu możliwych rozwiązań. Lubią nowe zadania, bez nich nudzą się i sami poszukują nowych doznań. Najlepiej czują się w obliczu wyzwania związanego z nowymi doświadczeniami. Czasem jednak brak im zainteresowania procesem wdrażania i konsolidacji rozwiązań. Są nieustannie zaangażowani w sprawy innych, ale chcą być (i pozostać) w centrum uwagi.

Jak to przekłada się na sytuację szkoleniową? Osoby, które w cykl uczenia się wchodzą poprzez ten właśnie etap najwięcej skorzystają ze szkolenia jeśli w jego trakcie:
 mogą samodzielnie eksperymentować
 mogą wykazać się przed innymi pracując w grupie
 trener dobierze ciekawe i różnorodne zadania
 ćwiczenia nie będą zbyt łatwe
Poproś więc swego trenera o danie Ci więcej swobody, pracę w grupach oraz … doceń jego wysiłki urozmaicenia zajęć i stosowania różnorodnych ćwiczeń .


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *