kolorowe budki

Ucz się i mapuj kolorowo

W ostatnim wpisie mogliście przeczytać o roli kolorów w stymulowaniu procesu uczenia się. Ktoś wczoraj napisał do mnie pytając o kolory stosowane w mapach myśli. O samych mapach jako narzędziu uczenia się, możecie przeczytać tutaj a w dzisiejszym wpisie opiszę, jak stosować kolory rysując mapy.

Mapa myśli zazwyczaj zawiera od 4 do 5 głównych rozgałęzień i węzłów i około 3 mniejszych, odchodzących od tych głównych. Jeden główny węzeł z odgałęzieniami wykorzystujemy dla jednego zagadnienia. Otóż powinniśmy wykorzystywać gamę monochromatyczną (jeden kolor w różnych wariantach), stosując najciemniejszy odcień dla głównego węzła, przechodząc do jaśniejszych w mniejszych węzłach. Dobrze jest zastosować ten sam kolor dla wpisania tytułu wewnątrz węzła.

Nie zapominaj też o gałązkach- powinny być także w tym samym kolorze co cała część „drzewka” poświęcona danemu zagadnieniu. Co to daje? W ten sposób uzyskujemy spójny obraz, co ułatwia naukę i zapamiętywanie.

Jeśli nasza mapa myśli ma służyć pokazaniu poszczególnych etapów jakiegoś procesu czy procedury, najlepiej wybrać kolory analogowe. Jakie to są? Otóż są to 3 sąsiadujące kolory z liczącego 12 podstawowych koła barw. Na przykład pomarańczowy, czerwony i pomarańczowy odcień czerwieni.

Lepiej i mniej agresywnie dla oka wyglądają kolory nienasycone, niż żywe, nasycone barwy, ale to już kwestia gustu.

A co z tłem? Specjaliści twierdzą, że nie powinno ono być białe czy szare, gdyż wywiera nieprzyjazne wrażenie. Wybierzmy więc pastelowe, neutralne, ciepłe barwy.

w oparciu o: Dzulkifli, M.A. and Mustafar, M.F. The influence of color on memory performance

grafika: flickriver.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *