Man wearing white angel suit. Isolated on black

W pogoni za ideałem czyli znajdź lektora doskonałego

Podobno nie ma ideałów. Jednak zawsze można spróbować, zwłaszcza, że jest bardzo ważne dla Twoich postępów w podnoszeniu kompetencji językowych, z jakim lektorem będziesz współpracował. Dlatego dziś zapraszam Cię na poszukiwania. Przede wszystkim, o ile to tylko możliwe, doradzam Ci spotkanie twarzą w twarz lub lekcję próbną. Większość szkół takie oferuje a firmy, organizujące swoim pracownikom zajęcia językowe, proszą lektora o przeprowadzenie jednych zajęć pokazowych. Na co więc powinieneś zwracać uwagę?

Chemia. Pomiędzy Tobą a Twoim lektorem powinno choć trochę zaiskrzyć. Mowa tu o odrobinie sympatii. Jeśli nie polubisz swego lektora, mowy nie ma tym, byś długo wytrwał na zajęciach. W dydaktyce mówi się o umiejętności tworzenia atmosfery psychologicznie sprzyjającej uczeniu się, a więc lektor powinien być autentyczny, przyjazny i empatyczny. Jednak już przy pierwszym spotkaniu będziesz z grubsza wiedział, czy macie szansę na wspólny sukces.

Cele. Lektor idealny zapyta Cię, czego sobie życzysz i pomoże ustalić Ci precyzyjny, realistyczny i atrakcyjny dla Ciebie cel na ten semestr.

Tematyka. Jako dorosły uczeń potrzebujesz, by to, czego się uczysz było adekwatne do Twoich potrzeb i zainteresowań. Lektor idealny zapyta Cię o nie.

Aktywnie? Czy wiesz, że przez formę wykładu uczmy się tylko 5% materiału, a przez mówienie/robienie około 90%? Przyjrzyj się uważnie, czy Twój lektor uczy Cię przez działanie.

Kto mówi więcej? Jeśli będziesz miał okazję obejrzeć lekcję pokazową, zwróć uwagę na to, kto mówi na zajęciach więcej: słuchacze czy lektor? Jeśli to drugie, to nie jest to dobry prognostyk.

Niespodzianka. Jako uczeń dorosły też zasługujesz na „fun”. Jeśli idziesz na zajęcia i zastanawiasz się w duchu „Ciekawe, co też on/ona (=lektor) dzisiaj nam wymyśli?” to jest dobrze. Ciekawość wzmacnia motywację.

Jasne zasady. Powinieneś znać zasady związane z ocenianiem Cię i Twoich postępów.

Informacja zwrotna. Lektor idealny poświęci Ci swój czas i poza wystawianiem ocen porozmawia z Tobą, choć króciutko o Twoim postępach. Jak powinna wyglądać taka rozmowa, napiszę na tym blogu już wkrótce, upewnij się jednak, że Twój kandydat na idealnego lektora ma w sobie gotowość na taką rozmowę z Tobą.

Informacja zwrotna w drugą stronę. Nauczyciel idealny powinien również być gotowy na przyjęcie Twojego feedback’u. Często wystarczy przecież dogadać się w drobnych kwestiach np. zapisu na tablicy, pracy domowej czy tempa prowadzonych zajęć. Nie chodzi mi tutaj o to, byś decydował o wszystkim- jesteś przecież w rękach fachowca, który wie, co robi. Jednak czasem Twoje uwagi mają moc i lektor będzie wdzięczny, za sugestie, a jeśli nie będzie mógł ich przyjąć, to wytłumaczy Ci, dlaczego.

Nauka poza klasą. Jest równie ważna, jak praca na zajęciach. Lektor-ideał bez wątpienia zachęci Cię, byś „zanurzył” się w języku, robiąc to, co sprawia Ci przyjemność (filmy, lekturki, krzyżówki, artykuły branżowe, pisanie dziennika, przepisy kulinarne itp.)

grafika: stock photo


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *