Wielka, zmysłowa piątka

Wielka, zmysłowa piątka

Badania wykazały, że ucząc się angażujemy znacznie więcej niż jeden zmysł, bez względu na to, jaki styl uczenia się preferujemy, czyli czy jesteśmy np. wzrokowcem czy słuchowcem. Tak naprawdę, czym więcej zmysłów uda nam się zaangażować w procesie uczenia się i zapamiętywania, tym lepsze efekty uzyskamy. Wykorzystanie wszystkich zmysłów pozwoli na powstanie większej liczby połączeń w naszym mózgu i skojarzeń poznawczych a dzięki nim nie tylko szybciej się nauczymy naszych słówek, ale i będziemy je dłużej pamiętać. To nie wszystko. Jako wartość dodaną uzyskasz też rozwój swego potencjału umysłowego- nasz mózg po prostu uwielbia taki wielozmysłowy trening.

W metodyce wykorzystuje się metodę multisensorycznego nauczania języka obcego zwaną czasem techniką 5s, czyli five senses, a nauczycieli szkoli się w taki sposób, aby na każdych zajęciach angażowali wszystkie zmysły swoich uczniów.

Jak możesz wykorzystać tę metodę do samodzielnej nauki słownictwa w obcym języku? O wizualizacji, czyli wyobrażaniu sobie znaczenia nowego słówka już pisałam. Już wiesz, że najlepiej jest wyobrazić sobie znaczenie obcego słówka w postaci obrazu. Zgodnie z metodą 5s trzeba do tego obrazu w naszej głowie dołożyć nieco więcej szczegółów, angażujących wszystkie Twoje zmysły.

Załóżmy, że chcesz się nauczyć zwrotu „overhead locker” czyli schowek na bagaż w samolocie. Wyobraź sobie, że lecisz właśnie na urlop, jesteś radosny i podekscytowany czekającymi Cię wakacjami. Zastanów się chwilę, jak się czujesz. Jesteś odprężony czy może trochę niepokoisz się czekającym Cię lotem? Emocje są ważne dla naszej pamięci. „Zobacz” siebie otwierającego schowek. Czy widzisz swoje dłonie? Paniom doradzam zobaczenie swoich pięknych, wyszykowanych specjalnie na urlop paznokci J. Czy czujesz pod palcami dotyk lekko chropowatego plastiku, z którego zrobiono klapę od schowka? Zanim schowasz torbę podręczną do schowka,  wyjmujesz z niej cukierek/ gumę do żucia? Jaki ma smak? Czy słyszysz dźwięk, kliknięcie który towarzyszy zamykaniu zamka? Jak pachnie w samolocie? Podoba Ci się ten zapach? Czym więcej szczegółów jesteś w stanie sobie wyobrazić, tym lepiej.

Jak widzisz, technika bardzo przyjemna i wcale nietrudna. O ileż przyjemniejsza, niż przepisywanie po 50 razy słówka, w celu jego zapamiętania. A na zajęciach z języka obcego możesz podejrzeć, czy Twój trener językowy wykorzystuje tą metodę? Czy oglądasz film, kolorowe obrazki, słuchasz, czytasz, wyobrażasz sobie, mówisz, śpiewasz? Czy czasem musisz zmienić miejsce i troszkę poruszać się? Jeśli tak, to bardzo dobrze.

 

 

grafika: c1.staticflickr.com


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *