Wyjdź z pudełka i zmęcz swój mózg

Wyjdź z pudełka i zmęcz swój mózg

Co jeszcze, oprócz aktywności fizycznej możemy zrobić , by pomóc naszemu mózgowi w przyswajaniu nowych informacji, a tym samym w uczeniu się języka angielskiego? Lub niemieckiego?

Pewnie słyszałeś, że uczenie się nowych rzeczy powstrzymuje procesy starzenia się mózgu i sprzyja rozojowi zdolności poznawczych. Badania naukowe, których wyniki opublikowano niedawno w Association for Psychological Science Journal, przeprowadzone w Dallas na grupie ponad 200 osób dorosłych  dowodzą jednak, że tylko niektóre, bardziej wymagające intelektualnie aktywności, sprzyjają rozwojowi naszych zdolności uczenia się. Rozwiązywanie krzyżówek czy układanie puzzle nie na wiele sie zdaje. Chyba, że krzyżówki są w języku angielskim. Te rozwijające czynności powinny bowiem stanowić dla nas wyzwanie i dodatkowo, różnić się od czynności, które wykonujemy na co dzień

Denise Park z Uniwersytetu Texas, twierdzi, że pozostawanie wewnątrz naszej strefy komfortu oznacza pozostawanie poza strefą rozwoju. Osoby biorące udział w wyżej wspomniamym badaniu  wykazywały znaczną poprawę zdolności uczenia się, ale jedynie w przypadku, gdy stawiane im zadania były trudne i nowe.Szczególnie dobre rezulataty osiągnęły osoby, które znalazły się także w zupełnie nowych dla siebie warunkach i musiały przyjąć inny styl życia, co stanowiło dodatkowy bodziec. Inna grupa badanych, która miała do wykonania łatwiejsze, bardziej rutynowe zadania i pozostała przy typowym stylu życia, nie osiągnęła tak dobrych wyników.

A więc zmieńmy, choć trochę, styl życia i spróbujmy nowych rozwiązań. Nie musimy od razu emigrować na Alaskę czy porzucać pracy. Małe kroki też są wskazane, np. zawiążmy najpierw lewy but, jeśli zwykle zaczynamy od prawego, lub też wycześćmy zęby drugą ręką.”Thinking outside the box”, czyli umiejętność wyjścia poza utarty sposób myślenia i działania może przybrać zupełnie nieinwazyjne i skromne formy.

A jakie czynności mogą być dla nas szczególnie rozwijające? Naukowcy z Dalls wskazali na fotografię, niektóre gry komputerowe, polegające na rozwiązywaniu problemów i uczenie się (trudnego) języka obcego. Tak więc uczmy się języka obcego, by łatwiej uczyć się… języka obcego. To tylko z pozoru brzmi paradoksalnie.

Jest też wartość dodana takich stawianych sobie wyzwań. Otóż jeśli dzielnie wytrwamy przy wykonywania takich wymagających zadań np. przez 3 miesiące, oprócz poprawy pamięci i zdolności przyswajania wiedzy, wzrośnie też nasza otwartość na nowe doświadczenia, innymi słowy będziemy mieć bardziej otwartą głowę i staniemy się po prostu bardziej kreatywni.

 


globalserviceDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *